Europa na globusie

Co roku wiele Polek i Polaków wyjeżdża na jakiś czas bądź na stałe do pracy za granicą. Duża część tych osób decyduje się zamieszkać w Niemczech. Natomiast jednym z najpopularniejszych wyborów wśród zawodów jest opiekunka osób niepełnosprawnych i starszych.

Zalety pracy za granicą

Osoby, które decydują się podjąć pracę za granicą zazwyczaj wybierają tę opcję ze względu na znacznie wyższe zarobki niż w Polsce. Na stanowisku opiekunki osób niepełnosprawnych i starszych wynoszą one nawet 2-3 razy więcej niż w naszym kraju. A przy tym jednocześnie nie trzeba się martwić o koszta wynajmu czy jedzenia, ponieważ zazwyczaj ponosi je rodzina podopiecznego albo agencja, w której jesteśmy zatrudnieni. Wiele opiekunek mieszka z seniorami, ale jeśli chcemy już na samym początku być pewni, że ktoś zadba o nasze sprawy najlepiej zdecydować się na współpracę z jedną z licznych agencji pracy, takich jak Caring Personnel – https://caringpersonnel.pl/opiekunka-niemcy/. Ponadto takie agencje organizują również kursy doszkalające z języka niemieckiego przed wyjazdem, skrupulatnie sprawdzają oferty pracy w Niemczech oraz organizują bezpieczne przejazdy za granicę. Innymi zaletami wyjazdu do pracy za granicę jest możliwość doszlifowania umiejętności językowych a także zwiedzania nowych miejsc w wolnym czasie.   

Wady pracy w innym kraju

Jednak, podobnie jak i w każdej innej sytuacji, mamy również do czynienia z kilkoma wadami, które niektóre osoby mogą skutecznie zniechęcić do podjęcia pracy w Niemczech. Głównym minusem wyjazdu za granicę do pracy jest rozłąka z najbliższymi i, co za tym idzie, tęsknota za domem. Początkowo możemy mieć także problem z komunikacją – wszystko bowiem zależy od poziomu umiejętności językowych oraz pewności siebie.

Opiekunka Niemcy

A na czym polega sama praca opiekunki osób niepełnosprawnych i starszych w Niemczech? Otóż, bycie opiekunką (Niemcy) polega przede wszystkim na pomaganiu seniorom w codziennych sprawach, podczas których potrzebują wsparcia ze względu na stan, chorobę czy wiek. Taka opiekunka zajmuje się przede wszystkim utrzymaniem zdrowia i sprawności swojego podopiecznego. Dba o jego higienę, pilnuje, aby spożył wszystkie posiłki i lekarstwa, a także zabiera na spacery, towarzyszy podczas odwiedzin u rodziny czy wizyt u lekarza i aktywizuje za pomocą różnych gier, rozwiązywania krzyżówek czy czytania książek. Ponadto warto wiedzieć, że opiekunka (Niemcy) może zrealizować receptę od lekarza, ale pod żadnym pozorem nie może podać leków swojemu podopiecznemu – tym zajmuje się pielęgniarka środowiskowa, która o odpowiedniej godzinie czy poza dnia zjawia się do domu, aby o to zadbać.