nawilżacze powietrza

Z jednej strony wszyscy dobrze wiemy, że powinniśmy spać odpowiednią ilość czasu, z drugiej strony wielu z nas sypia zdecydowanie zbyt krótko. Oprócz długości snu, musimy jednak zadbać również o odpowiednie warunki w naszej sypialni: temperatura, dopływ świeżego powietrza, ale też jego optymalna wilgotność – wszystko to ma wpływ na ostateczną jakość naszego snu. Technologia przychodzi nam z pomocą, tworząc rozwiązania, które pomogą nam poprawiać albo kontrolować jakość nocnego wypoczynku: aplikacje badające sen czy nawilżacze powietrza to tylko niektóre z dostępnych opcji, którym również przyjrzymy się w tym artykule.

Jak spać żeby się wysypiać?

Chyba każdy słyszał, że dla pełnej regeneracji organizmu powinniśmy spać 7-9 godzin. Z drugiej strony nie brakuje osób, które sypiają krócej, ale na co dzień tryskają energią od momentu wstania z łóżka. Kluczem jest budzenie się w odpowiednim momencie. Nasz sen składa się z powtarzających się cykli, składających się z naprzemiennych faz NREM (głęboki sen) i REM (płytki sen). Jeden cykl trwa około 90 minut, a wraz z długością snu, wydłuża się długość fazy REM, która początkowo trwa ok. 10 minut, a pod koniec snu nawet 40. Jeśli obudzimy się w trakcie fazy REM, będzie nam łatwo wstać z łóżka oraz powinniśmy czuć się wypoczęci. Inaczej jest z pobudką w trakcie fazy NREM – nie będzie ona łatwa, a w ciągu dnia możemy czuć się źle.

Poprawianie warunków w sypialni

Duże znaczenie dla jakości naszego snu ma jakość powietrza w sypialni. Dlatego przed snem powinniśmy wietrzyć ją przynajmniej 10-15 minut, a jeśli mamy taką możliwość, warto i na noc zostawić lufcik, zapewniający dopływ świeżego powietrza. Odpowiednie nawilżenie powietrza jest ważne nie tylko nocą, ale na czas snu z pewnością również warto o nie zadbać. Pomoże nam w tym nawilżacz powietrza będzie optymalnym rozwiązaniem do sypialni, ponieważ sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach, dodatkowo oczyszcza powietrze, a przy tym pracuje cicho, więc nie zakłóci naszego spoczynku. Pozbądźmy się też z sypialni telewizora i nie zabierajmy do łóżka laptopa ani telefonu.

Zadbaj o wieczorny relaks

Wieczorem unikajmy wszystkiego, co może pobudzać organizm. Darujmy sobie picie kawy oraz ciężkostrawne i późno jedzone kolacje. Możemy natomiast wziąć ciepłą kąpiel, posłuchać relaksującej muzyki czy poczytać książkę. Warto po południu poświęcić trochę czasu na aktywność fizyczną, jednak nie podejmujmy jej tuż przed snem.

Cierpisz na zburzenia snu? Sprawdź jak sobie z nimi poradzić

Zaburzenia snu to dolegliwość, która może pojawić się w każdym momencie życia i z różnych powodów. Przyczyn zaburzeń snu może być wiele choroby fizyczne, przyjmowane leki, chroniczny stres, niezdrowy tryb życia. Jak więc poradzić sobie z nawracającymi zaburzeniami snu? Pomocna okazuje się higiena snu. Warto zacząć tutaj od pewnego rodzaju przyzwyczajeń, zadbać o regularny tryb życia, unikać używek, ograniczyć czas spędzony w łóżku. Więcej o badaniach snu i leczeniu zaburzeń snu znajdziesz tutaj: https://zaburzeniasnu.info/