Łysienie wbrew pozorom nie jest dolegliwością jedynie mężczyzn w średnim wieku, jednak niezależnie od tego, kogo dotknie, w większości przypadków osoba ta szuka sposobu na pozbycie się problemu i odzyskanie gęstej fryzury. W pewnych przypadkach przeszczep włosów jest jedynym wyjściem, by móc na powrót z radością patrzeć w lustro. Jak planuje się ten zabieg krok po kroku?man-1483479_640

Decyzja: przeszczep włosów

Wszystko zaczyna się od decyzji. Z jednej strony musi to być decyzja pacjenta, który postanawia wykonać na sobie taki zabieg, licząc się też z jego kosztami. Z drugiej strony decyzję podejmuje także lekarz, który ma przeprowadzić przeszczep i podobnie jak w przypadku innych zabiegów, musi dokonać kwalifikacji pacjenta – określając, czy w jego przypadku przeprowadzenie transplantacji jest uzasadnione oraz czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do zabiegu. Ten pierwszy etap przygotowań do przeszczepu włosów obejmuje również ustalenie, jakie są oczekiwania pacjenta co do efektów zabiegu i określenie, co realnie można osiągnąć. Pacjent musi być świadomy również tego, że ostateczne efekty przeszczepu będą widoczne dopiero po upływie kilku miesięcy i do tego czasu powinien uzbroić się w cierpliwość. Początkowy etap przygotowań pacjenta do transplantacji to także poszerzanie jego wiedzy. Przeważnie osoby zgłaszające się do klinik medycyny włosa i zdecydowane na przeszczep posiadają już jakąś wiedzę na jego temat, często jest ona jednak niewielka lub niedokładna. Dlatego na spotkaniu z lekarzem wiele kwestii jest wyjaśnianych i tłumaczonych, co pozwoli też pacjentowi lepiej zrozumieć, co go czeka i zracjonalizować jego oczekiwania.

eyeglasses-1834458_640

Przygotowanie do zabiegu transplantacji

Jednym z ważniejszych etapów przygotowaniu pacjenta do przeszczepu włosów jest określenie przedniej linii włosów. Jej zaplanowanie i narysowanie powinno być wykonane ze szczególną ostrożnością i dokładnością, ponieważ w dużej mierze wpłynie na wygląd pacjenta po zabiegu. Linię włosów ustala się w odniesieniu do takich cech pacjenta, jak m.in. rozstaw oczu, wysokość i szerokość czoła czy kształt twarzy. Jej profesjonalny dobór gwarantuje naturalny wygląd pacjenta po przeszczepie, a jest to rzecz, na której przede wszystkim powinno nam zależeć. Ważne są tu umiejętności i wiedza chirurga, ale także zbieżność preferencji estetycznych jego i pacjenta. Przygotowanie do transplantacji włosów obejmuje również określenie liczby graftów koniecznej do przeszczepienia i ich rozmieszczenia w celu uzyskania jak najbardziej naturalnego efektu. Planowanie man-2104232_640leczenia łysienia za pomocą transplantacji włosów to także wybieganie w przyszłość – uwzględnić trzeba, m.in. w oparciu o wiek pacjenta i przeprowadzony wywiad, dalszy proces łysienia. Zanim nadejdzie dzień zabiegu, pacjent powinien być dokładnie poinformowany na temat tego, jak przygotować się do przeszczepu, jak będzie przebiegał sam zabieg, a także jak będzie wyglądało jego życie przez czas bezpośrednio po transplantacji. Przede wszystkim jednak powinien mieć świadomość tego, jakich efektów może się spodziewać i po jakim czasie uwidocznią się one w pełni. Przeszczep włosów to dla każdego pacjenta niezwykle ważny zabieg, nierzadko pozwalający pozbyć się kompleksów i niskiej samooceny związanych z utratą włosów, dlatego ważne jest, by przygotowanie do niego obejmowało nie tylko dokładne poinformowanie pacjenta na temat wszystkich technicznych szczegółów, ale również zadbanie o pacjenta od strony psychologicznej. Ważne jest też zaoferowanie mu kompleksowej opieki, nie tylko przed zabiegiem i w jego trakcie, ale również po nim.

 

Klinika Medmix